25
Φεβ

ΜΠΑΣΚΕΤ : 'Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αστυνομικών - Πυροσβεστών' . Νέα Υόρκη 2011

Στο τουρνουά μπάσκετ 5χ5 κατά τη διάρκεια των παγκόσμιων αγώνων Αστυνομικών – Πυροσβεστών, δήλωσαν συμμετοχή πάνω από 50 ομάδες από όλο τον κόσμο με την μερίδα του λέοντος να ανήκει στην ευρύτερη περιοχή της Αμερικάνικης Ηπείρου. Λόγω του απροσδόκητα μεγάλου αριθμού συμμετοχών οι διοργανωτές αποφάσισαν να δημιουργήσουν 3 διαφορετικές κατηγορίες (division) και να πραγματοποιηθούν έτσι ουσιαστικά 3 διαφορετικά πρωταθλήματα! Στην Division ii συμμετείχαν ομάδες που εμφανίζονταν για 1η φορά σε Παγκόσμιους Αγώνες, όπως και η ομάδα μας. Στην Division I συμμετείχαν ομάδες που είχαν πάρει οποιοδήποτε μετάλλιο σε παλαιότερη διοργάνωση ή ομάδες που είχαν πάρει απλά μέρος σε προγενέστερη και τέλος στη Division iii όπου  οι συμμετέχοντες όλων των ομάδων ήταν 35 χρονών και άνω Στη δική μας κατηγορία λοιπόν, Division ii, συμμετείχαν συνολικά 23 ομάδες. Δημιουργήθηκαν έτσι 5 όμιλοι των 4 ομάδων και την ομάδα μας να τοποθετείται στον 6ο όμιλο με αντιπάλους τους: Αστυνομία Βαλτιμόρης-Αστυνομία Port Authority Ν Υόρκης και να είναι έτσι ο μοναδικός όμιλος με 3 ομάδες. Το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων ήταν βασισμένο σε Αμερικάνικα πρότυπα και όχι ευρωπαϊκά, έτσι από την φάση των ομίλων περνούσαν κατευθείαν στους ΄΄8΄΄ οι 4 καλύτεροι πρώτοι των 6 ομίλων (!), ενώ οι υπόλοιποι 2 μαζί με τους δεύτερους των ομίλων θα έδιναν νοκ-αουτ αγώνες για να περάσουν έτσι οι άλλες 4 ομάδες στη προημιτελική φάση. Μέσα σε όλα αυτά, όπως είναι γνωστό ΄΄επισκέφθηκε΄΄ τη Ν. Υόρκη και ο τυφώνας Irene, με αποτέλεσμα δυστυχώς για προληπτικούς λόγους να αναβληθεί η έναρξη των αγώνων για 2 ημέρες. Λόγω όμως αδυναμίας των διοργανωτών να βρουν 2 επιπλέον ημέρες ώστε να μετατοπιστεί όλο το πρόγραμμα προς τα πίσω λόγω του ακολουθούμενου πρωταθλήματος basket 3χ3, αναγκάστηκαν να συγχωνέψουν τα εξ αναβολής ματς, μέσα στις εναπομείναντες ημέρες του τουρνουά. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν τα παιχνίδια να παίζονται με μικτό χρόνο! Το χρονόμετρο σταμάταγε μόνο στα time-out, στις ανάπαυλες των δεκαλέπτων και του ημιχρόνου. Μόνο στο τελευταίο 2λεπτο κάθε αγώνα ο χρόνος έτρεχε με τους διεθνείς κανονισμούς. Για αυτό το λόγο εξάλλου και τα μικρά τελικά σκορ στα περισσότερα παιχνίδια. Στο πρώτο παιχνίδι, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Baltimore Police. Η συγκεκριμένη ομάδα όπως σχεδόν και όλες οι υπόλοιπες που αντιμετωπίσαμε, υπερτερούσαν σε δύναμη και όγκο αλλά τα δικά μας πλεονεκτήματα είχαν να κάνουν με την ταχύτητα και την υπεροπλία στην περιφέρεια όπου και η αποτελεσματικότητά της ήταν το δυνατό μας χαρτί σε αυτό το πρωτάθλημα! Μετά τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά όπου η ομάδα μας χρειάστηκε να βρει τα πατήματά της και να προσαρμοστεί σε ένα άλλο τρόπο παιχνιδιού που βασιζόταν στη δύναμη κάτω από τα καλάθια και όχι μόνο, πήραμε την πρωτοπορία στο σκορ και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπυ καθώς η διαφορά δεν πήγε πάνω από τους 4 πόντους. Αντέξαμε όμως στην πίεση στα τελευταία λεπτά και με όπλο την ευστοχία μας στις ελεύθερες βολές κερδίσαμε με τελικό σκορ 46-40. Στο επόμενο παιχνίδι το οποίο πραγματοποιήθηκε μόλις 3 ώρες μετά, αντιμετωπίσαμε το Port Authority Police Department το οποίο είχε χάσει την προηγούμενη ημέρα από τη Baltimore police. Έτσι η είσοδός μας στην επόμενη φάση εξασφαλιζόταν είτε με νίκη, είτε ακόμη και με ήττα με μικρή όμως διαφορά. Η ομάδα μας μπήκε όμως δυνατά στο ματς και με ανεβασμένη ψυχολογία από την προηγούμενη νίκη της, πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Στο σημείο όμως αυτό άρχισε να φαίνεται το τι θα επακολουθούσε και στους υπόλοιπους αγώνες, από τους διαιτητές. Η διαιτησία λοιπόν άρχισε σιγά σιγά να υποστηρίζει τις αμερικάνικες ομάδες και να δημιουργεί άγχος και εκνευρισμό στους παίκτες μας. Παρόλα αυτά όμως η ομάδα μας με μπροστάρηδες από την περιφέρεια, όπως και στο 1ο ματς, τους Γυφτοκώστα, Κουτσό και Υφαντή, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και τελικά κέρδισαν και αυτό το ματς με 43-34, παίρνοντας έτσι την 1η θέση στον όμιλό μας. Τα αποτελέσματα όλων των υπόλοιπων αγώνων σε όλους τους ομίλους είχαν ως εξής:

• Baltimore Police - Port Authority Police NY = 56-60
Με βάση λοιπόν αυτά τα αποτελέσματα η ομάδα μας κλήθηκε να αντιμετωπίσει σε 3ο συνεχόμενο ματς την ίδια ημέρα (!) την ομάδα από την Ιντιάνα: Fort Wayne Fire/Police. Μια ομάδα που ήταν ελαφρώς κατώτερης δυναμικότητας από τις προηγούμενες 2 που αντιμετωπίσαμε, αλλά η κούραση από τη μία και ένας φοβερός play maker της αντιπάλου, από την άλλη, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπυ από το 1ο έως το τελευταίο λεπτό. Το πάθος όμως και η δίψα για τη νίκη από όλους τους παίκτες μας, η πολύ καλή άμυνά μας τα τελευταία λεπτά και ένα κρεσέντο τριπόντων από τον Υφαντή Θ., μας έδωσαν την 3η συνεχόμενη νίκη με τελικό σκορ: 40-38 και συγχρόνως την είσοδό μας στην προημιτελική φάση, κάτι που πανηγυρίστηκε δεόντως! Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε τα εξής αποτελέσματα:
  • Quebec PP – Helsinki P = 54-46
  • Brevard Co – Orange CF = 61-43
  • Mexico FP – Port Authority PD = 41-47
Μετά από αυτά τα αποτελέσματα ουσιαστικά ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων και οι 8 πλέον καλύτερες ομάδες διασταυρώθηκαν στα  παρακάτω ματς με τα εξής αποτελέσματα:
  • New Caledonia – Quebec P. = 30-36
  • LAPD – Brevard Co = 54-58
  • Quebec Prov Police – Port Authority = 47-59
Στο 4ο προημιτελικό ματς η ομάδα μας αντιμετώπισε αυτή των Πυρ/στων της Αριζόνα σε 1 παιχνίδι που αναμφισβήτητα ήταν και το πιο συγκλονιστικό όλης της διοργάνωσης! Σε 1 παιχνίδι όπου οι περισσότεροι ομολόγησαν ότι θα έπρεπε να ήταν ο τελικός της διοργάνωσης! Η ομάδα μας ξεκίνησε και πάλι δυνατά αλλά ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα των αντιπάλων και η δυναμική τους κάτω από τα καλάθια, άρχισαν να γέρνουν την πλάστιγγα προς αυτούς, βρίσκοντας τους παίκτες μας να υπολείπονται 8 πόντους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου όμως τα πάντα άλλαξαν καθώς το ΄΄άστρο΄΄ του βασικού μας play –maker άρχισε να φωτίζει τη σάλα του Jacob Javits Convention Center! Ο Γυφτοκώστας Δ. άρχισε να βομβαρδίζει με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι δίνοντας το σύνθημα της μεγάλης αντεπίθεσης, με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να δίνουν τον υπέρ πάντων αγώνα, αφού στο σημείο εκείνο όλοι κατάλαβαν ότι αυτό θα ήταν το πιο σημαντικό ματς της ομάδας μας. Κάπου εκεί όμως άρχισε και πάλι αυτό που είχε ξεκινήσει την προηγούμενη ημέρα: οι διαιτητές άρχισαν να ΄΄σπρώχνουν΄΄ με τα σφυρίγματά τους την αντίπαλη ομάδα βλέποντας ότι κινδύνευε να χάσει το ματς. Έτσι βασικοί μας παίκτες φορτώθηκαν με  φάουλ και άρχισαν να αποβάλλονται όπως ο Υφαντής Θ. ένας εκ των βασικών συντελεστών στο σκοράρισμα, κάτι που άρχισε να τσαντίζει την ομάδα μας, αλλά και να την πορώνει συγχρόνως! Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όπου το 4ο συνεχόμενο τρίποντο του Γυφτοκώστα έφερε το ματς στην ισοπαλία και μια καταπληκτική άμυνα στην επόμενη φάση οδήγησε το ματς στην παράταση!!! Εκεί το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο αλλά τα συνεχιζόμενα φάουλ εναντίον των παικτών μας οδήγησε στον πάγκο και τον Κουτσό Ι.. Στο σημείο αυτό, μια καταπληκτική πεντάδα ΄΄ αποτελούμενη από τους Γυφτοκώστα – Χαχόπουλο – Γιαννακόπουλο – Κωνσταντίνου και Σιόλο, έπαιξαν σχεδόν μόνοι τους σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα, έτρεξαν τους αντιπάλους τους, έκλεψαν μπάλες και κατάφερναν να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και οι καταπληκτικές τους άμυνες έφεραν το σκορ στο +3 για την ομάδα μας 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Στην τελευταία επίθεση των αντιπάλων, η ομάδα μας ρίσκαρε να μη δώσει φάουλ και να οδηγήσει τους αντιπάλους στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με αποτέλεσμα να το πληρώσει και να δεχθεί τρίποντο μόλις 3’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία γρήγορη επίθεσή μας καταφανέστατο φάουλ στην προσπάθεια για σουτ δεν δόθηκε πάνω στον Χαχόπουλο Α., με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε 2η παράταση!! Εκεί μέτρησε ουσιαστικά η πόρωση-θέληση της ομάδας μας να φτάσει στη νίκη. Οι αντίπαλοί μας άρχισαν και αυτοί να κουράζονται, ένας εξαιρετικός Γυφτοκώστας συνέχιζε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνοντας συνολικά άλλα 3 τρίποντα και στις 2 παρατάσεις και η ροή του παιχνιδιού άρχιζε να αλλάζει. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να αγχωθούν οι αντίπαλοι και να αστοχούν σε συνεχόμενες προσπάθειες 3 πόντων, ενώ με φάουλ οδηγούσαν συνεχώς τους δικούς μας στις ελεύθερες βολές. Η ευστοχία μας εκεί ανέβαζε και άλλο τη διαφορά και οι συνεχιζόμενες καλές άμυνες των παικτών μας οδήγησαν στο τελικό αποτέλεσμα: Chandler Fire – Athens FD = 54-63. Μια επική νίκη είχε πραγματοποιηθεί .. Τρελοί  πανηγυρισμοί ακολούθησαν και παίκτες, προπονητής, τεχνικό team και όλη η εξέδρα, συνοδοί της αποστολής μαζί με αρκετούς Έλληνες της Ομογένειας (!!!), έγιναν ένα κουβάρι και άρχισαν να τραγουδούν και να χορεύουν Ήμασταν η μόνη μη Αμερικάνικη ομάδα στους 4 της διοργάνωσης... Μετά από 2 1/2 μόλις ώρες αντιμετωπίσαμε στον 1ο ημιτελικό την ομάδα της Φλώριντα: Brevard Co. Με κεκτημένη ταχύτητα και με τη δίψα για 1 μετάλλιο να είναι διάχυτη σε όλη την ομάδα πλέον, οι παίκτες του Τριπολιτσιώτη Ά. συνάντησαν προβλήματα μόνο μέχρι το μισό της 3ης περιόδου όπου και οι αντίπαλοί μας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Από και πέρα όμως το άγχος άρχισε να φεύγει, τα καλάθια άρχισαν να μπαίνουν όλο και πιο εύκολα και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν πολύ ομαλά για την ομάδα μας, φτάνοντας έτσι σε μια ακόμη νίκη με τελικό σκορ 54-42. Ήταν πλέον γεγονός!!! Η ομάδα μας είχε προκριθεί (αήττητη) στον τελικό της διοργάνωσης όπου και θα αντιμετώπιζε αυτή του Quebec Police, η οποία είχε νικήσει με 51-45 το Port Authority Police NY. Χρόνος για ξεκούραση ελάχιστος και για τους 2 συμμετέχοντες στον τελικό που ξεκινούσε 3 μόλις ώρες μετά! Από το ζέσταμα κιόλας των παικτών μας, φαινόταν το πόσο αποφασισμένοι ήταν για να καταφέρουν το αδιανόητο, πριν την έναρξη της διοργάνωσης, να πάρουν την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο. Με την έναρξη του αγώνα το πάθος και η δύναμη φάνηκαν μέσα στο τερέν, οι αντίπαλοί μας ουσιαστικά πάλεψαν μόνο στο 1ο δεκάλεπτο και από τη λήξη του ημιχρόνου και μετά φάνηκε ουσιαστικά το ποια ομάδα θα κερδίσει. Στο 4ο δεκάλεπτο μάλιστα, η διαφορά ήταν τέτοια που δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιηθούν όλοι οι παίκτες, ακόμη και αυτοί που είχαν λιγότερο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς. Με το σφύριγμα της λήξης το τελικό Athens FD – Quebec Police = 46-27 φαινόταν ΄΄τρελλό΄΄ στα μάτια των παικτών μας και όλοι μαζί ένα κουβάρι πανηγύριζαν με δάκρυα χαράς, την τεράστια αυτή επιτυχία!!! Μόλις 1 ώρα μετά ακολούθησε η τελετή απονομής και με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος, παίκτες –προπονητής και τεχνικό επιτελείο στο άκουσμα της έναρξης του Εθνικού Ύμνου, άρχισαν να τραγουδούν με μάτια βουρκωμένα και δυνατή φωνή, παίρνοντας δύναμη από την ελληνική ψυχή που για ακόμη μια φορά έδειξε το μεγαλείο της και σε αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει η χώρα μας, μια χούφτα ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ απέδειξαν σε όλους ότι και σε αθλητικό επίπεδο, η σωστή προετοιμασία, η εργατικότητα, η θέληση για τη νίκη, μπορούν να ξεπεράσουν κάθε άλλο εμπόδιο και να αποδείξουν ότι σε αυτή τη μικρή χώρα, την ΕΛΛΑΔΑ υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι αλλά και πολλοί άλλοι που αξίζουν να βρίσκονται ψηλά στο βάθρο . Όχι μόνο στο βάθρο των αθλητών αλλά κυρίως, στο βάθρο της ίδιας της ζωής .. Τελειώνοντας το άρθρο θα θέλαμε να παρουσιάσουμε αναλυτικά όλους τους πρωταγωνιστές αυτής της τεράστιας επιτυχίας: Γυφτοκώστας Δημήτριος: θα μπορούσαμε να τον ονομάσουμε MVP της ομάδας αλλά και όλης ίσως της διοργάνωσης. Ο ρόλος του ήταν καθοριστικός στην εξέλιξη των περισσότερων  αγώνων και κυρίως στο ματς του προημιτελικού. Υφαντής Θεόδωρος: το 2ο μεγάλο μας χαρτί στην επίθεση, σκόραρε πολλούς πόντους και έπαιξε κατά διαστήματα μόνος του εναντίον των αντιπάλων. Χαχόπουλος Απόστολος: ο Λαρισαίος γκαρντ που έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και η εμπειρία του ήταν σημαντική στις δύσκολες στιγμές. Τσιτίνης Σπύρος – Καρούμπης Σπύρος: τα 2 βασικά 5άρια της ομάδος που εναλλάσσονταν τη συγκεκριμένη θέση. Η βοήθειά τους κυρίως στην άμυνα και γενικότερα κάτω από τα καλάθια, όπου ο ανταγωνισμός τους εναντίον ψηλότερων και δυνατότερων παικτών για τη διεκδίκηση των ριμπάουντ, έμελλε να αποτυπώνεται πολλές φορές με ΄΄ανεξίτηλα΄΄ σημάδια σε όλο τους το σώμα. Γιαννακόπουλος Πάνος: βοήθησε τα μέγιστα, τόσο στο σκοράρισμα όσο κυρίως στη αντιμετώπιση ΄΄σκληρών΄΄ αντιπάλων. Κωνσταντίνου Κώστας: σίγουρος όπως πάντα στις προσπάθειές του για σουτ, έδινε ταχύτητα στις αντεπιθέσεις και βοήθεια στην άμυνα. Κωνσταντινόπουλος Σπύρος: εναλλασσόταν τη θέση του play maker, έπαιξε καταπληκτική άμυνα όποτε ζητήθηκε εναντίον γρήγορων αντιπάλων. Γκανάτσιος Αθανάσιος: ο έτερος επαρχιώτης της ομάδας. Ο Γρεβενιώτης παίκτης που βοήθησε και αυτός κυρίως στην άμυνα, δείχνοντας την πολυετή εμπειρία του στους αγωνιστικούς χώρους. Σιόλος Λάμπρος: ο άτυχος της ομάδας, καθώς στην τελευταία προπόνηση πριν την αναχώρησή μας για Ν. Υόρκη, υπέστη βαρύ διάστρεμμα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα θέλαμε. Το πάθος του όμως ξεχείλιζε έστω και στα λίγα λεπτά συμμετοχής του, κυρίως στον προημιτελικό αγώνα ως μέλος της προαναφερθείσας ΄΄μαγικής΄΄ πεντάδας, παίρνοντας συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και δίνοντας δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα μας. Στεφανόπουλος Χαράλαμπος: ο Μαθουσάλας της ομάδας από την Πάτρα, όπου έδειξε ότι παρόλο την πάροδο των χρόνων, εξακολουθεί και αντιμετωπίζει στα ίσια, ακόμη και δυνατότερους αμερικάνους παίκτες. Κουτσός Ισίδωρος: αναφέρεται τελευταίος, γιατί αξίζει να είναι ο 1ος !!!. Ο ακρογωνιαίος λίθος της ομάδας! Ο άνθρωπος που αξίζει να αναφερθούμε παραπάνω γιατί η προσφορά του ήταν τεράστια σε πολλούς τομείς. Ήταν αυτός που μοντάρισε την ομάδα στην προετοιμασία της το καλοκαίρι, κατάφερε να δέσει τους παλιούς παίκτες και τον βασικό κορμό της ομάδος που συμμετείχε στο Πρωτάθλημα της ΑΔΕΔΥ, με όλους τους νέους. Σε αγωνιστικό επίπεδο βοήθησε τα μέγιστα στο σκοράρισμα, αλλά και στις δύσκολες στιγμές των παιχνιδιών τόσο όσο αγωνιζόταν όσο και όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ στον κρίσιμο προημιτελικό, έδινε τις κατάλληλες εντολές σε συνεργασία πάντα με τον Τριπολιτσιώτη Άγγελο, τα συστήματα ΄΄έβγαιναν΄΄ τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και έτσι η ομάδα συνέχιζε να προχωράει αήττητη μέχρι τη στέψη! Θα μπορούσε να ονομαστεί  MVMember Τριπολιτσιώτης Άγγελος: ο επίσημος προπονητής της ομάδας και αρχηγός της αποστολής. Η πολύχρονη εμπειρία του στο Σώμα φάνηκε σε οργανωτικό επίπεδο σε αυτή την ομάδα, ήρθε σε επαφή με μέλη της Ομογένειας τα οποία στη συνέχεια προσέφεραν και ηθικά και υλικά σε όλα τα μέλη της αποστολής. Επίσης σε συνεργασία με τον Αλάμαρα Πέτρο έκαναν έναν μεγάλο αγώνα για πολλούς μήνες πριν την αναχώρηση της αποστολής και κατάφεραν να βρουν χορηγούς για να καλύψουν ένα μέρος των εξόδων όλων των παικτών της ομάδας, ένα απρόσμενο δώρο στις δύσκολες αυτές οικονομικές στιγμές που ζούμε . Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ΑΕΠΕ και ιδίως τον πρόεδρό της Γιαννάκο Κώστα για την αμέριστη συμπαράστασή του σε όλη αυτή τη μεγάλη προσπάθεια . Δίνουμε σίγουρο ραντεβού για τους επόμενους Παγκόσμιους Αγώνες το καλοκαίρι του 2013 στο Belfast της Β. Ιρλανδίας